Canlı Maç İzle

Tüm şifreli spor kanallarını izlemaç farkıyla ücretsiz olarak hd kalitede canlı maç izlemek için izlemac37.net’i tercih edin!

DUYURU: Instagram'da @izlemacnettv olarak bizi takip edebilirsiniz.
“Neden siyahi bisikletçi yok?”
“Neden siyahi bisikletçi yok?”

Bisiklet takviminin en önemli organizasyonu olan Tour de France geçtiğimiz cumartesi günü başlarken, pelotondaki “beyazlık” dikkat çekiyor. Bisiklet camiası tarafından uzun yıllardır tartışılan siyahi sporcu sayısındaki azlık, bu sene de değişmeyen unsurlardan biri. Birçok kez yayınlar sırasında izleyiciler tarafından spikerlere de sorulan bu soruya Hasan Al yanıt aradı.

Spor dünyasının en büyük organizasyonlarından biri olan Tour de France, geçtiğimiz hafta sonu Belçika’nın başkenti Brüksel’de start aldı. Sıkı bisiklet takipçilerinin yıl boyunca iple çektiği, bisikleti şöyle bir göz ucuyla takip edenlerin ise bakmadan edemediği bu organizasyonda ilk üç günü geride bıraktık.

Bisikletin efsane ismi Eddy Merckx’i onurlandırmak için ilk iki etabı Brüksel’de geçilen turu televizyon ekranlarından takip ediyorsanız pelotonun oldukça homojen bir yapıya sahip olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Sporcular hakkında daha fazla bilgi almak için internete gittiğinizde ise bu homojenlik daha açık şekilde görülebilir. Bisiklet takipçilerinin aşina olduğu bir durum olan siyahi sporcuların bisiklet sporundaki sayısal azlığı, aslında uzun yıllardır sporun içindekilerce tartışılan bir konu.

Bu sene turda yer alan 176 sporcudan yalnızca bir tanesi siyahi. Cofidis adına yarışan Eritreli Natnael Berhane dışında pelotonda siyahi bir bisikletçi bulunmuyor. Köklü bir bisiklet kültürüne sahip olan Fransa, İtalya, Hollanda, Belçika gibi ülkeler yoğun bir göçmen nüfusuna sahip olsa da bu ülkelerden gelen sporcuların neredeyse tamamı beyaz tenli. Peki nasıl oluyor da atletizm ve basketbol gibi birçok sporu domine eden siyahi sporcular, bisiklet sporunda bu denli az yer alıyor?

Bisiklet camiası tarafından uzun bir süredir sorulan bu soruya verilen yanıtlar üç başlık altında toplanabilir. Bunlardan ilki ve en sık gündeme getirileni işin ekonomik boyutu. Bisikletin ekipman olarak pahalı bir spor oluşu, birçok ülkede hâlâ ekonomik olarak dezavantajlı durumda olan göçmenlerin spora ulaşımının önündeki en büyük engel olarak görülüyor. Basketbol ve futbol için bir çift ayakkabı ile şehrin hemen her yerinde bulunabilecek bir sahaya ulaşım bu sporlara başlamak için yeterliyken, bisiklet sporuna başlamak için elbette öncelikle bir bisiklet almak gerekiyor. Yarış bisikletlerinin ve mayoların pahalı oluşu, bisikleti ekonomik olarak zorlayıcı bir spor hâline getiriyor.

Siyahi bisikletçilerin sayısının az olmasına ilişkin verilen diğer yanıt kültürel boyut. Bisiklet her ne kadar Batı Avrupa’da bir işçi sınıfı sporu olarak ortaya çıkmış olsa da günümüzde daha çok bir orta sınıf sporu olarak görülüyor. Dolayısıyla Avrupa ülkelerinde ya da Avustralya’da yaşayan göçmenler için bisiklet sporunda bir kariyer yapmak ilk hedeflerden biri değil. Daha kolay ulaşabilecekleri sporlara oranla ekonomik olarak daha az tatmin edici oluşu ise işin cabası.

Bu açıdan bisiklet ile yüzme arasında bir benzerlik kurulabilir. Tıpkı bisiklet gibi yüzmede de beyaz sporcuların siyahi sporculara karşı sayısal olarak bir üstünlüğü bulunuyor. Afrika ülkelerinde bir yüzme kültürü ve tesisleşmenin olmaması bu konuda önemli bir faktör. Dolayısıyla bir yüzme kültürü oluşturmak oldukça zor hâle geliyor ve genç sporcuların atletizm ya da futbol gibi sporlara yönelme olasılığı artıyor.

Fizyolojik farklılaşma ise bu soruya verilebilecek üçüncü yanıt. Bu konuda farklı görüşler olmakla birlikte siyah ve beyaz ırkın kas yapısı açısından farklılaşması sıkça yapılan açıklamalardan biri. Kasları oluşturan iki farklı lif grubundan hızlı kasılan kas grubu, yavaş kasılan kas grubuna göre 2-3 kat daha hızlı kasılıyor ve daha çabuk yoruluyor. Hızlı kasılan kas grubuna sahip olmak, kısa mesafe koşuları gibi patlayıcılığın ön planda olduğu sporlar için avantajlıyken yavaş kasılan kas grubu dayanıklılığın ön planda olduğu sporlar için avantajlı olabiliyor. Siyahi ırkın genetik olarak hızlı kasılan kas gruplarına daha çok sahip olması, bisiklette neden daha az siyahi sporcu olduğuna kimilerinin verdiği yanıt. Ancak karşıt görüşte olan bir gruba göre bu durumun kas gruplarıyla bir bağlantısı yok. Bu cepheye göre kas gruplarının dağılımındaki farklılaşma bu farkı yaratacak kadar büyük değil ve patlayıcı kuvvet ile ilişkili olan bir gen bu farklılıkta daha büyük bir rol oynuyor.

Maç İzle

Canlı Maç İzle siteleri arasında son 2 yıl içerisinde isim yapmış olan izlemaç izleyicilere süper lig, premier lig, bundesliga gibi büyük ligleri sunuyor. Sade ve anlaşılır arayüzüyle yapması gereken işi yapıyor. Yayın konusunda da sektörün lideri konumundadır. En düşük gecikme sürelerini sunmaktadır.

Bedava Maç İzle

Bedava Maç İzle demek anlayacağınız üzere beleş yani ücretsizdir. Jestyayın,iSpor,Sekastream,Tikobet gibi sitelerden farklı olarak izlemaç tek bir lige odaklanmaz. Yeri gelir 1080p yayın veriririz. Sezon içinde tuttuğunuz takımın bütün maçlarını buradan izlersiniz.

Bein Sports İzle

Bein Sports İzle bildiğiniz gibi digi çok yükse paralar istiyor. Biz ise para falan istemeyiz. Kafanıza göre izleyin bütün maçları. Futbol, basketbol, tenis onlarda olan tüm etkinlikler bizde de var. :)

Lig Tv İzle

Lig Tv izle bir zamanların popüler araması. Şimdi ise artın yerini bein sports aldı. Aynı şeyin laciverti işte. Değişen bir şey yok. Ekstra birkaç bir şey geldi. O kadar. Futbol basketbol tenis falan var işte.

Smart Spor İzle

Smart Spor İzle işte burası fenerbahçeli kardeşlerin sevdiği bir kanal. Panzerlerin yaptığı şeyleri burada görebiliyorlar. İşin şakası, hazırlık maçları, audi cup gibi etkinlikleri yayınlıyorlar. Tabi ki bizim sitemiz olan izlemaç adresinde de bu kanalı izleyebilirsiniz.

Tivibu Spor İzle

Tivibu spor izle ekranını kullanarak izlemaç güvencesi ile sizler de bu ekrandaki tüm canlı yayınları yani spor müsabakalarını ücretsiz olarak takip edebilirsiniz. 1080p yayın kalitesi ile birlikte kendinizi tribünde hissedecek ve bu heyecanı bir üst seviyede yaşayacaksınız.

Süper Kupa Burada!

Süper Kupa izlebutonuna tıkladığınız takdirde yayın direkt olarak karşınıza çıkacak ve sorunsuz bir şekilde müsabakayı seyredeceksiniz. Şampiyonlar Ligi şampiyonu ve Uefa Kupası şampiyonunu karşı karşıya getiren ve dünyada milyonlarca futbol severin büyük bir heyecanla takip ettiği özel bir etkinlik olan Süper Kupa, izlemaç farkı ile birlikte ücretsiz olarak karşınıza çıkıyor. Bu konuda aklınıza herhangi bir soru işareti takılmasın çünkü şifreli yayın değil ve sizlerden ücret talep eden bir site olmadığını da belirtmek gerekiyor. Futbol heyecanı bu adres ile birlikte bir üst seviyeye taşınıyor ve sizler de günü futbol ile tamamlayabiliyorsunuz.

Şampiyonlar Ligi Maçları

Şampiyonlar ligi izle aramalarına gerek kalmadan izlemac37.net üzerinden bu kupayı da takip etmek mümkündür. Şampiyonlar Ligi, milyonlarca futbol severi ekran başına kilitleyen turnuvalardan bir tanesidir. Dünyanın en büyük takımları yine dünyanın en büyük kupasını almak için mücadele veriyor ve ortaya harika bir futbol çıkıyor. Sizler de gerçek bir futbol tutkunu iseniz ve bu kupayı kaçırmak istemiyorsanız eğer sitedeki yerinizi alabilirsiniz. Ücretli kanallara ödediğiniz rakamlar artık canınızı sıkıyor ve alternatif arıyorsanız eğer izlemac37.net bu konuda sizlere en iyi şekilde yardımcı olacaktır. Heyecanı üst seviyeye taşıyan ve standartları yükselten yayın kalitesi ile futbola doyacaksınız ve tüm bunlar için hiçbir ücret ödemenize de gerek kalmıyor. Tek bir tık ile dünyanın en iyi takımları yaşam alanlarınıza taşınıyor.

Uefa Avrupa Ligi Heyecanı

Dünyanın nefesini tutup izlediği Uefa Kupası mücadeleleri de Uefa Kupası izleekranında yanı izlemaç’da sizleri bekliyor olacaktır… Dünyanın en iyilerinin karşı karşıya geldiği ve büyük bir heyecana sahne olduğu bu etkinlik, milyonlarca kişi tarafından takip ediliyor ve futbol severler bu kupa ile birlikte futbola doyuyor da diyebiliriz. Ücretli kanallara para ödemek yerine sizler de online dünya aracılığı ile hiçbir ücret ödemeden futbol keyfini sürebilirsiniz. Bültendeki tüm maçlar canlı olarak yayınlanıyor ve hem görüntü hem ses kalitesi bakımından bir inceleme yapıldığında ortaya muazzam bir yayın çıkıyor. Ayrıca, UEFA Avrupa Ligi ücretsiz canlı izleyebilirsin.
×
bsd